خبر روز بازار سرمایه
سه شنبه 8 اسفند 1402 اخبار

خبر روز بازار سرمایه

به نقل از اکوایران، اما خبری که امروز در بازار دست به دست می‌شد نامه نگاری رییس سازمان بورس اوراق بهادار با رییس دولت سیزدهم بود. طبق شنیده‌ها نامه‌ عشقی به رئیسی در خصوص تاثیر گواهی سپرده بانک مرکزی بر بورس با این مضمون بوده است که عدم کنترل نرخ دلار با وجود اجرای این سیاست، عدم جذب نقدینگی و تبدیل بخش قابل توجهی از سپرده‌های بانکی به این گواهی‌ها، بالا رفتن نرخ تسهیلات برای بخش تولید، تاثیرات منفی این تصمیم بر بازار سرمایه از جمله خروج پول از صندوق‌های درآمد ثابت و … را به همراه داشته است.
باید گفت که این نامه نگاری نوشدارو بعد از مرگ سهراب است و بازار مدت‌ها قبل به اقدامات از سوی سازمان بورس نیاز داشت. سازمانی که طبق ماده ۵ قانون قانون بازار اوراق بهادار مؤسسه عمومی غیردولتی محسوب می‌شود که دارای شخصیت حقوقی و مالی مستقل بوده و از محل کارمزدهای دریافتی و سهمی از حق پذیرش شرکت‌ها در “بورس”‌ها و سایر درآمدها اداره می‌شود نباید این قدر متکی به دولت باشد. سوال این است که چرا خود این سازمان قوانین خود را زیر پا می‌گذارد و تا کارد به استخوان سهامدار خرد نرسد دست به قلم نمی‌شود.

در این میان صحبت‌های چند روز پیش وزیر اقتصاد در خصوص انتشار گواهی سپرده خاص با نرخ ۳۰ درصدی برای کنترل بازارها در بین اهالی بازار سرمایه دست به دست می‌شد تا نتیجه عکس این موضوع برای دولت مردان آشکار شود. این موضوع از اطلاعیه بانک تجارت آغاز شد که در شفاف سازی عنوان کرده است که این گواهی‌ها تنها باعث جابجایی پول در بین حساب‌ها شده است و جذب نقدینگی صورت نگرفته است.

و حال خبر مخالفت وزیر یا این گواهی‌ها منتشر می‌شود تا بار دیگر تناقض بین صحبت‌های مدیران دولتی به چشم آید.

امروز وزیر اقتصاد درباره آخرین وضعیت خصوصی‌سازی شرکت‌های خودروساز و اقدامات دولت در این زمینه، گفت: دولت در واگذاری سهام خودروسازان تردیدی ندارد و پیش از رئیس‌جمهور دستورات لازم برای انجام مقدمات خصوصی‌سازی خودروسازان را به وزیر صمت وقت داده است.

نظرات کاربران

ارسال نظرات